Konferencja prasowa

23 listopada o godzinie 11:00 w Muzeum w Koszalinie odbyła się konferencja prasowa dotycząca wystawy “Otwieranie. Plenery koszalińskie w Osiekach 1963-1981”. Poruszony został między innymi temat głównych powodów zorganizowania tak obszernej ekspozycji poświęconej Spotkaniom w Osiekach oraz najważniejszych założeń kuratorskich wystawy.

Jak podkreślił Dyrektor Muzeum – dr hab. Zygmunt Kalinowski – jedną z przyczyn tak dużego przedsięwzięcia jest fakt, że wciąż za mało mówi się o jednej z najlepszych kolekcji sztuki nowoczesnej w Polsce (tzw. Kolekcji Osieckiej), a także unaocznienie braku odpowiedniej przestrzeni w Koszalinie, by odpowiednio tę kolekcję zaprezentować. Cztery kondygnacje Muzeum wystarczają jedynie na to, by wyeksponować niewielki procent dzieł i dokumentacji ukazującej historię i kulisy organizowania Plenerów.

Kuratorzy wystawy – Łukasz Rozmarynowski oraz dr Marcin Szeląg – skupili się na przedstawieniu klucza, według którego skomponowana została ekspozycja oraz na zasadniczych kwestiach poruszanych w tych częściach wystawy, za które są odpowiedzialni.

Uroczysta gala otwarcia wystawy odbędzie się 26 listopada (niedziela) o godzinie 18.00 w Filharmonii Koszalińskiej. Jedną z atrakcji będzie panel dyskusyjny, w którym wezmą udział wybitni znawcy sztuki nowoczesnej oraz uczestnicy ówczesnych plenerów.

O jubileuszowej wystawie mówi Dyrektor Muzeum – dr hab. Zygmunt Kalinowski:
Minęło 60 lat od rozpoczęcia I Międzynarodowego Studium Pleneru Koszalińskiego >> link.

Skrót z konferencji prasowej (koszalininfo.pl)
Skip to content