Po wprowadzeniu do zagadnień dotyczących sztuki współczesnej oraz po serii spotkań kuratorskich wokół wystawy czasowej Otwieranie, nadszedł czas na praktyczne zastosowanie technik plastycznych, stosowanych przez artystów – szczególnie w początkowych edycjach Plenerów. Inspiracją do zajęć z malarstwa materii i informelu będą dzieła prezentowane na wystawie „Otwieranie. Plenery koszalińskie w Osiekach 1963-1981”.
Oba kierunki były niezwykle popularne w połowie ubiegłego wieku, kiedy to artyści, poszukując nowych środków artystycznego wyrazu, zauważyli, że obraz można stworzyć nie tylko używając tradycyjnych materiałów, ale wykorzystać do tego piasek, kamienie, pióra, rośliny, tkaninę, beton, gips, kleje. Pragnęli również porzucić konwencjonalne reguły komponowania obrazu oraz zdać się na intuicję i swobodną ekspresję tworząc wielobarwne, abstrakcyjne dzieła.
Warsztaty w technice malarstwa materii to zajęcia, podczas których uczestnicy tworzą dzieła sztuki wykorzystując różnorodne materiały oraz eksperymentują z różnymi technikami nakładania farb i tekstur. Informel (tzw. abstrakcja bezforemna, gorąca – w odróżnieniu od zimnej abstrakcji geometrycznej) charakteryzuje się spontanicznością i brakiem konkretnego planu czy z góry ustalonej formy. Podczas warsztatów będziemy operować własną wyobraźnią próbując stworzyć unikatowe i zaskakujące prace abstrakcyjne.
Warsztaty odbywają się dla grup zorganizowanych (na przykład grup szkolnych) oraz w ramach cykli:
- wtorkowe spotkania z seniorami: 2 kwietnia o godz. 12:00 – Malarstwo materii; 16 kwietnia o godz. 12:00 – Informel,
- sobotnie spotkania rodzinne: 6 kwietnia o godz. 11:00 – Malarstwo materii; 20 kwietnia o godz. 11:00 – Informel.
Więcej informacji można uzyskać w Dziale Oświatowym pod nr telefonu: (94) 343 20 11 wewn. 38.
Cena: 15 zł od osoby.